Péče o obuv

1. NOVÉ BOTY

Než vyrazíte do terénu, přesvědčte se, že jste opravdu zvolili správnou velikost - nějaký čas choďte v botech doma. Před ostrým nasazením pak nové boty naimpregnujte - sprejem či voskem, podle doporučení výrobce. A protože novým botám (a těm těžkým obzvlášť) trvá, než se přizpůsobí tvaru vaší nohy, vydávejte se zpočátku spíše na kratší výlety - abyste druhou polovinu celodenní túry nedokončili s patami rozedřenými do krve.

 

 


2. MOKRÉ BOTY

Po návratu z túry, na které vás vytrvale atakovala vlhkost a déšť, mokré boty nepokládejte na radiátor nebo k rozpálenému krbu - příliš rychlé sušení způsobuje vysušení a lámavost kůže. Raději boty vycpěte novinovým papírem, který nasákne vlhkost, a nechte je zvolna uschnout při pokojové teplotě. Papír vyměňujte, dokud nebudou boty pouze vlhké. Po úplném vysušení pak boty naimpregnujte.


3. ŠPINAVÉ BOTY

Pravidelné čištění je základ - špína se totiž může dostat do vláken kůže a tím je poškodit. Vlažnou vodou a měkkým kartáčem (případně také speciálním čistícím prostředkem) odstraňte nečistoty a nechte boty oschnout. Jednou za čas vytáhněte tkaničky i vložky a vyčistěte boty také uvnitř - krystalky solí a bakterie z potu snižují prodyšnost membrány.

Vhodné čistící prostředky >>

 

 


4. IMPREGNACE

Výživa pro kůži a impregnační prostředky brání vodě ve vsakování do svrchního materiálu a boty se stávají odolnějšími vůči znečištění a drobným částečkám prachu. Impregnovat je potřeba i boty s GORE-TEX® membránou - prostředky určenými pro použití na GORE-TEX® materiály. Leštěnou kůži ošetřujte voskem, broušenou kůži a textil sprejem.

Vhodné impregnace >>


5. SKLADOVÁNÍ BOT

Přímé sluneční záření a vysoké teploty botám neprospívají. Proto je ukládejte na stinná a suchá místa s pokojovou teplotou. Při delším skladování pak boty nepokládejte na bok - mohlo by dojít k jejich deformaci.